C1210X272G8HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X272G8HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 2.7NF 10V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
2700pF
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±2%
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
KEMET C1210X272G8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 2700pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)