C1210X271G5HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X271G5HACAUTO
Description
CAP CER 1210 270PF 50V ULTRA STA
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
270pF
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C1210X271G5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 270pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)