C1210X241M4HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X241M4HACAUTO
Description
CAP CER 1210 240PF 16V ULTRA STA
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
240pF
X8R
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
16V
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
KEMET C1210X241M4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 240pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)