C1210X241G4HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X241G4HACAUTO
Description
CAP CER 1210 240PF 16V ULTRA STA
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
240pF
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
1210 (3225 Metric)
KEMET C1210X241G4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 240pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)