C1210X240F8HAC7800
Mfr.Part #
C1210X240F8HAC7800
Description
CAP CER 1210 24PF 10V ULTRA STAB
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
24pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Applications :
Boardflex Sensitive
KEMET C1210X240F8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 24pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X240F8HAC7800 Overview
A 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X8R.This device can operate on voltage - Rated DC of 10V.
C1210X240F8HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V