C1210X224F8JAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X224F8JAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 10V U2J 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
Temperature Coefficient :
U2J
Tolerance :
±1%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Pbfree Code :
yes
Applications :
Boardflex Sensitive
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.22µF
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Comm U2J Flex
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
52 Weeks
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Thickness :
889μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1210X224F8JAC7800
SMD Comm U2J Flex 0.22μF 10V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X224F8JAC7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.This coefficient equals U2J indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C1210X224F8JAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm