C1210X183F4HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X183F4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 18NF 16V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
36 Weeks
Capacitance :
0.018μF
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
KEMET C1210X183F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 0.018μF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X183F4HACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.This coefficient equals X8R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
C1210X183F4HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V