C1210X161K4HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X161K4HACAUTO
Description
CAP CER 1210 160PF 16V ULTRA STA
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Capacitance :
160pF
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Tape and Reel (TR)
KEMET C1210X161K4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 160pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)