C1210X150F3HAC7800
Mfr.Part #
C1210X150F3HAC7800
Description
CAP CER 1210 15PF 25V ULTRA STAB
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
15pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Tolerance :
±1%
Surface Mount, MLCC
KEMET C1210X150F3HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 15pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X150F3HAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
C1210X150F3HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V