C1210X124G8HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X124G8HACAUTO
Description
CAP CER 1210 120NF 10V ULTRA STA
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated DC :
10V
Tolerance :
±2%
Capacitance :
0.12μF
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
36 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C1210X124G8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 0.12μF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X124G8HACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.This coefficient equals X8R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 10V allows it to function.
C1210X124G8HACAUTO Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V