C1210X120K4HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X120K4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 12PF 16V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
36 Weeks
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
12pF
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
KEMET C1210X120K4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 12pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)