C1210X103F5HAC7800
Mfr.Part #
C1210X103F5HAC7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 10NF 50V ULTRA STAB
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
36 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.049 1.25mm
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
KEMET C1210X103F5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 10000pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X103F5HAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1210X103F5HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V