C1210X102G3HACAUTO
Mfr.Part #
C1210X102G3HACAUTO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 1NF 25V ULTRA STABL
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
36 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Temperature Coefficient :
X8R
Capacitance :
1000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C1210X102G3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 1000pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)