C1210X102F5HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210X102F5HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 1NF 50V ULTRA STABL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.039 0.98mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
36 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Comm X8R HT150C Flex
KEMET C1210X102F5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C Flex 1000pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210X102F5HAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
C1210X102F5HAC7800 Features
a size/dimension of 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V