C1210V154KCRAL7800
Mfr.Part #
C1210V154KCRAL7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 500V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.091" (2.30mm)
Series :
ArcShield SMD Comm X7R HV
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
High Voltage, ArcShield?
Product Status :
Active
Ratings :
Capacitance :
0.15 μF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
Base Product Number :
C1210V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
KEMET C1210V154KCRAL7800
ArcShield SMD Comm X7R HV 0.15 μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210V154KCRAL7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
C1210V154KCRAL7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)