C1210T105K1RAL7800
Mfr.Part #
C1210T105K1RAL7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CER CAP
Ceramic Capacitors
Voltage Rating (DC) :
100 V
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated :
100V
Series :
SMD COTS X7R
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.075 (1.90mm)
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Capacitance :
1 µF
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Non-Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
COTS
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Base Product Number :
C1210T
Dielectric Material :
Ceramic
Failure Rate :
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Package :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1210T105K1RAL7800
SMD COTS X7R 1 µF Capacitor ±10% Surface Mount, MLCC 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C 1210 (3225 Metric)
C1210T105K1RAL7800 Overview
Maintaining -55°C ~ 125°C as the operating temperature will maximize efficiency.
C1210T105K1RAL7800 Features
an operating temperature of -55°C ~ 125°C