C1210S473K2RAC7800
Mfr.Part #
C1210S473K2RAC7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1210
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Lead Spacing :
Failure Rate :
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Floating Electrode
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
C1210S
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Lead Style :
Ratings :
KEMET Corporation
Tolerance :
±10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.047 µF
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Series :
SMD Comm X7R FE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
KEMET C1210S473K2RAC7800
SMD Comm X7R FE 0.047 μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210S473K2RAC7800 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
C1210S473K2RAC7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)