C1210N223K1XSC
Mfr.Part #
C1210N223K1XSC
Description
.022UF 100V
Product Category :
Unclassified
Packaging :
Bulk
Capacitance :
22nF
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.5mm
Dielectric :
X7R
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.5mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
BX
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
C1210N223K1XSC
22nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1210
C1210N223K1XSC Overview
C1210N223K1XSC Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient