C1210J104K2RACAUTO
Mfr.Part #
C1210J104K2RACAUTO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Feature :
Open Mode, Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
0.1μF
ECCN Code :
EAR99
Series :
SMD Auto X7R FO
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height :
1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
2.5mm