C1210F224K5RAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210F224K5RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Capacitance :
220nF
Depth :
2.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
950μm
Dielectric :
X7R
KEMET C1210F224K5RAC7800
220nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1210
C1210F224K5RAC7800 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
C1210F224K5RAC7800 Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V