C1210C823K1RAC7800
Mfr.Part #
C1210C823K1RAC7800
Description
CAP CER 0.082UF 100V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Height :
900μm
Dielectric :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
82nF
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2.5mm
KEMET C1210C823K1RAC7800
82nF Ceramic Capacitor 10% 1210
C1210C823K1RAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
C1210C823K1RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V