C1210C682KGRACAUTO
Mfr.Part #
C1210C682KGRACAUTO
Description
CAP CER 6800PF 2KV X7R 1210
Stock
730
In Stock :
730
1210 (3225 Metric)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Tolerance :
10 %
RoHS :
Details
Voltage Rating (DC) :
2 kV
Width :
2.5 mm
Series :
SMD Auto X7R HV
Product Type :
AEC-Q200
Base Product Number :
C1210C
Length :
3.2 mm
Lead Style :
Lead Spacing :
Weight :
15.989131 mg
Case Code (Imperial) :
1210
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
6800 pF
Product :
General Type MLCCs
Dielectric Material :
Ceramic
Qualification :
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Status :
Active
Type :
High Voltage X7R Dielectric Commercial MLCCs
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Failure Rate :
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Class :
Class 2
Features :
Low ESL, High Voltage
Thickness (Max) :
0.110 (2.80mm)
Packaging :
MouseReel
Case Code (Metric) :
3225
KEMET C1210C682KGRACAUTO
SMD Auto X7R HV 6800 pF Capacitor 10 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C 1210 (3225 metric)