C1210C682K5RAC7800
Mfr.Part #
C1210C682K5RAC7800
Description
CAP CER 6800PF 50V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.5mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
6.8nF
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Height :
780μm
Length :
3.2mm
Tolerance :
10%
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1210C682K5RAC7800
6.8nF Ceramic Capacitor 10% 1210
C1210C682K5RAC7800 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
C1210C682K5RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V