C1210C564K1RAC7800
Mfr.Part #
C1210C564K1RAC7800
Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 1210
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
SMD Comm X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tape and Reel (TR)
Width :
2.5mm
Factory Lead Time :
51 Weeks
Applications :
Bypass, Decoupling
Thickness (Max) :
0.047 1.20mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.56μF
Height :
1.1mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
KEMET C1210C564K1RAC7800
SMD Comm X7R 0.56μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C564K1RAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
C1210C564K1RAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V