C1210C561J1GAC7800
Mfr.Part #
C1210C561J1GAC7800
Description
CAP CER 560PF 100V NP0 1210
Ceramic Capacitors
Height :
780μm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
5%
Capacitance :
560pF
Depth :
2.5mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
KEMET C1210C561J1GAC7800
560pF Ceramic Capacitor 5% 1210
C1210C561J1GAC7800 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
C1210C561J1GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V