C1210C510J8HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210C510J8HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 51PF 10V X8R 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Low ESL, High Temperature
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
51pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
KEMET C1210C510J8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 51pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)