C1210C475K3NACAUTO
Mfr.Part #
C1210C475K3NACAUTO
Description
CAP CER 4.7UF 25V X8L 1210
Series :
SMD Auto X8L HT150C
Height :
2.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Width :
2.5mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X8L
Voltage - Rated DC :
25V
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
3.2mm
Capacitance :
4.7μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive
Feature :
High Temperature
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X8L
Factory Lead Time :
30 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Surface Mount :
KEMET C1210C475K3NACAUTO
SMD Auto X8L HT150C 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X8L 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)