C1210C473K1RAL7800
Mfr.Part #
C1210C473K1RAL7800
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1210
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Base Product Number :
C1210C
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.047 µF
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
100V
Ratings :
Features :
Temperature Coefficient :
X7R
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Lead Style :
Product Status :
Active
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
KEMET C1210C473K1RAL7800
SMD Comm X7R SnPb 0.047 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C473K1RAL7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C1210C473K1RAL7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)