C1210C473J3GAC7800
Mfr.Part #
C1210C473J3GAC7800
Description
CAP CER 0.047UF 25V NP0 1210
1210 (3225 Metric)
Failure Rate :
Lead Spacing :
Capacitance :
0.047 µF
Lead Style :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
25V
Package :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Base Product Number :
C1210C
Series :
SMD Comm C0G
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
KEMET C1210C473J3GAC7800
SMD Comm C0G 0.047 μF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C473J3GAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
C1210C473J3GAC7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)