C1210C472J5HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210C472J5HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 4.7NF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X8R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
4700pF
Thickness (Max) :
0.047 1.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C1210C472J5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 4700pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)