C1210C472J2RAC7800
Mfr.Part #
C1210C472J2RAC7800
Description
CAP CER 4700PF 200V X7R 1210
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Depth :
2.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Length :
3.2mm
Dielectric :
X7R
Tolerance :
5%
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
780μm
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
4.7nF
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1210C472J2RAC7800
4.7nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 1210
C1210C472J2RAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 200V allows it to function.
C1210C472J2RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V