C1210C471G8HACAUTO
Mfr.Part #
C1210C471G8HACAUTO
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 470PF 10V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
Automotive
Capacitance :
470pF
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
KEMET C1210C471G8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 470pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)