C1210C393M4JAC7800
Mfr.Part #
C1210C393M4JAC7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 16V U2J 1210
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
U2J
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
52 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
889μm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.039µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMD Comm U2J
KEMET C1210C393M4JAC7800
SMD Comm U2J 0.039μF 16V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C393M4JAC7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient equals U2J indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C1210C393M4JAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm