C1210C393J5RAC7800
Mfr.Part #
C1210C393J5RAC7800
Description
CAP CER 0.039UF 50V X7R 1210
Capacitance :
39nF
Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
2.5mm
Package / Case :
Dielectric :
X7R
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Height :
780μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
KEMET C1210C393J5RAC7800
39nF Ceramic Capacitor 5% 1210
C1210C393J5RAC7800 Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C1210C393J5RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V