C1210C391M2GAC7800
Mfr.Part #
C1210C391M2GAC7800
Description
CAP CER 390PF 200V NP0 1210
Capacitance :
390pF
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
780μm
Depth :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
Published :
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
KEMET C1210C391M2GAC7800
390pF Ceramic Capacitor 20% -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1210
C1210C391M2GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is -/+30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.
C1210C391M2GAC7800 Features
with -/+30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V