C1210C391J2GAC7800
Mfr.Part #
C1210C391J2GAC7800
Description
CAP CER 390PF 200V NP0 1210
Tolerance :
5%
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
780μm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
390pF
Radiation Hardening :
No
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
KEMET C1210C391J2GAC7800
390pF Ceramic Capacitor 5% 1210
C1210C391J2GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 200V, it is capable of operating.
C1210C391J2GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V