C1210C335K4RAC7800
Mfr.Part #
C1210C335K4RAC7800
Description
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Depth :
2.5 mm
Capacitance Value :
3.3uF
Voltage :
16VDC
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
3.2
Size (mm) :
3.2 X 2.5 X 1.1
Package / Case :
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
3.3 µF
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel
Dielectric Material :
Ceramic
Failure Rate :
KEMET Corporation
Dissipation Factor (%) :
3.5
RoHS :
Compliant
Product Depth (mm) :
2.5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ECCN (US) :
EAR99
Max Operating Temperature :
125 °C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Lead Style :
Number of Terminals :
2
HTS :
Product Height (mm) :
1.1
Voltage - Rated :
16V
Case Style :
Ceramic Chip
Construction :
Flat
Series :
SMD Comm X7R
Length :
3.2 mm
Base Product Number :
C1210C
Lead Spacing :
Dielectric :
X7R
Microwave Application :
No
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage Rating (DC) :
16 V
Tolerance :
10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Termination Style :
Pad
Applications :
Bypass, Decoupling
Thickness (Max) :
0.047 (1.20mm)
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1210C335K4RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16VDC, Package / Case:1210, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C1210C335K4RAC7800 pinout, C1210C335K4RAC7800 datasheet PDF, C1210C335K4RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1210C335K4RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1210C335K4RAC7800
SMD Comm X7R 3.3 µF 16V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210
C1210C335K4RAC7800 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm).This device's capacitance value is 3.3uF because charges on the two conductors are equal to their potential differences (i.e., voltages).Stable operation requires a temperature higher than -55 °C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C1210C335K4RAC7800 Features
a size/dimension of 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
a capacitance value of 3.3uF