C1210C333M1RAC7800
Mfr.Part #
C1210C333M1RAC7800
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1210
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
33nF
Lead Style :
Dielectric Material :
Ceramic
Ratings :
Series :
SMD Comm X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
3.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Radiation Hardening :
No
Features :
Height :
780μm
Dielectric :
X7R
Tolerance :
20%
Depth :
2.5mm
Base Product Number :
C1210C
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
100V
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
KEMET C1210C333M1RAC7800
SMD Comm X7R 33nF 100V Ceramic Capacitor 20% X7R 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210