C1210C333F8HAC7800
Mfr.Part #
C1210C333F8HAC7800
Description
CAP CER 0.033UF 10V X8R 1210
Voltage - Rated DC :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±1%
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
0.033µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C1210C333F8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 0.033μF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C333F8HAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X8R.Ceramic capacitor runs on voltage of 10V - Rated DC.
C1210C333F8HAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V