C1210C301K5HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1210C301K5HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1210 300PF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
300pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Feature :
Low ESL, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMD Auto X8R HT150C
KEMET C1210C301K5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 300pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)