C1210C274G8JAC7800
Mfr.Part #
C1210C274G8JAC7800
Description
CAP CER 0.27UF 10V U2J 1210
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
52 Weeks
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.27μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Comm U2J
Tolerance :
±2%
Thickness :
889μm
Temperature Coefficient :
U2J
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1210C274G8JAC7800
SMD Comm U2J 0.27μF 10V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C274G8JAC7800 Overview
A 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is U2J.
C1210C274G8JAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm