C1210C242G1HAC7800
Mfr.Part #
C1210C242G1HAC7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2400PF 100V X8R 1210
Capacitance :
2400pF
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Low ESL, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X8R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1210C242G1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 2400pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)