C1210C241K1HAC7800
Mfr.Part #
C1210C241K1HAC7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 240PF 100V X8R 1210
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Capacitance :
240pF
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL, High Temperature
KEMET C1210C241K1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 240pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)