C1210C225M8VAC7800
Mfr.Part #
C1210C225M8VAC7800
Description
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 1210
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-30°C
Depth :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
3.2mm
Package / Case :
Dielectric :
Y5V
Tolerance :
20%
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
950μm
KEMET C1210C225M8VAC7800
2.2μF Ceramic Capacitor 20% 1210
C1210C225M8VAC7800 Overview
An operating temperature greater than -30°C is necessary for stable operation.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
C1210C225M8VAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 10V