C1210C225M3RAC7800
Mfr.Part #
C1210C225M3RAC7800
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
20%
Length :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
2.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
1.85mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitance :
2.2μF
Pbfree Code :
yes
KEMET C1210C225M3RAC7800
2.2μF Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1210
C1210C225M3RAC7800 Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
C1210C225M3RAC7800 Features
with -/+15ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V