C1210C224K5RAL7800
Mfr.Part #
C1210C224K5RAL7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Ratings :
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Contains Lead
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Voltage Rating (DC) :
50 V
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.22 µF
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Base Product Number :
C1210C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
KEMET C1210C224K5RAL7800
SMD Comm X7R SnPb 0.22 µF Capacitor ±10% Surface Mount, MLCC 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C 1210 (3225 Metric)
C1210C224K5RAL7800 Overview
The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C ~ 125°C as the operating temperature.
C1210C224K5RAL7800 Features
an operating temperature of -55°C ~ 125°C