C1210C223JDRAC7800
Mfr.Part #
C1210C223JDRAC7800
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CER CAP
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Lead Style :
Base Product Number :
C1210C
Product Status :
Active
Capacitance :
0.022 μF
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Features :
Low ESL, High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Thickness (Max) :
0.075" (1.90mm)
Series :
SMD Comm X7R HV
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
KEMET C1210C223JDRAC7800
SMD Comm X7R HV 0.022 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C223JDRAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
C1210C223JDRAC7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)