C1210C223J1RAC7800
Mfr.Part #
C1210C223J1RAC7800
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
2.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Height :
780μm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
22nF
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
5%
KEMET C1210C223J1RAC7800
22nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 1210
C1210C223J1RAC7800 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
C1210C223J1RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V