C1210C222F1GAL7800
Mfr.Part #
C1210C222F1GAL7800
Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 1210
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
3.2
Capacitance :
2200 pF
Height - Seated (Max) :
Base Product Number :
C1210C
Product Status :
Active
Voltage :
100Vdc
Dielectric :
C0G
Product Depth (mm) :
2.5
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Construction :
Flat
Case Style :
Ceramic Chip
Tolerance :
1%
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Dissipation Factor (%) :
0.1
Termination Style :
Pad
Features :
Low ESL
Lead Style :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Packaging :
Tape and Reel
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
100V
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Microwave Application :
No
Size (mm) :
3.2 X 2.5 X 0.9
Number of Terminals :
2
Ratings :
Mounting :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance Value :
0.0022uF
Failure Rate :
Package / Case :
ECCN (US) :
EAR99
Lead Spacing :
Product Height (mm) :
0.9
Applications :
High Reliability
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1210C222F1GAL7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1210, C1210C222F1GAL7800 pinout, C1210C222F1GAL7800 datasheet PDF, C1210C222F1GAL7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1210C222F1GAL7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1210C222F1GAL7800
SMD Comm C0G SnPb 2200 pF 100V Ceramic Capacitor 1% C0G, NP0 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210
C1210C222F1GAL7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm).Considering each conductor's capacitance as a ratio of electrical charge to potential difference (i.e., voltage), this device has 0.0022uF.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0.
C1210C222F1GAL7800 Features
a size/dimension of 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
a capacitance value of 0.0022uF