C1210C184G3JAC7800
Mfr.Part #
C1210C184G3JAC7800
Description
CAP CER 0.18UF 25V U2J 1210
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Temperature Coefficient :
U2J
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Thickness :
889μm
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Capacitance :
0.18µF
Factory Lead Time :
52 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Series :
SMD Comm U2J
Mount :
Surface Mount
KEMET C1210C184G3JAC7800
SMD Comm U2J 0.18μF 25V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
C1210C184G3JAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to U2J.
C1210C184G3JAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm